До уваги споживачів та підприємців: видача чеків обов’язкова!

Ви купуєте товар, їдете громадським транспортом, плануєте провести ремонт помешкання, всюди Ви хочете, аби за ваші кошти, Вам надали саме той товар, ту послугу, яка вас влаштовує та ще й відповідної якості.

Однак, нажаль, не рідко буває, що споживача обважують, обраховують, надають неякісні послуги, продають неякісний товар тощо. Як бути тут ?

І в такому випадку найголовнішим правилом залишається завжди вимагати та зберігати розрахунковий документ!

Відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну)

Тобто, в усіх випадках купівлі товару, замовлення роботи чи послуги необхідно отримати письмове підтвердження цього факту.

Чому це так важливо? П.11 ст. 8 Закону України "Про захист прав споживачів" наголошує, що всі вимоги споживача розглядаються після пред'явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

Так для товарів - достатньо товарного або касового чеку, який продавці зобов'язані видавати і в якому повинні бути вказані найменування товару, його ціна, дата продажу та прізвище продавця.

Якщо чек Вам не видали, вимагайте його в продавця!

Для послуг (робіт) - обов'язково виписується квитанція (укладається договір), в якій повинні бути відомості про:

• з ким укладається договір;
  • початок роботи;
  • кінець роботи;
  • ціну послуги (роботи) і порядок внесення плати;
  • кількість та ціну пред'явленого вами матеріалу;
  • гарантійний термін на послугу (роботу) тощо.

Чим більше буде у вас таких документальних доказів, тим більше шансів на успіх матимете для відстоювання своїх прав споживача у разі їх порушення.

У випадку, якщо немає документів, які підтверджують вашу правоту, можна використати докази свідків! Але пам'ятайте: документи завжди надійніше за свідка!

При придбанні Вами на ринку товарів , особливо непродовольчих на які встановлені гарантійні терміни споживання і таке інше , необхідно вимагати від продавця ( суб’єкта підприємницької діяльності , який відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) товарний чек, що засвідчує факт купівлі , у якому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання та ринку , ряд та номер торговельного місця, найменування товару,ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис. Так як , в разі придбання товару неналежної якості , Ваші вимоги будуть розглядатися після пред’явлення розрахункового документа, а щодо товарів , на які встановлено гарантійні терміни - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу

На сьогоднішній день серед підприємців міста існує думка, що якщо приватний підприємець є платником єдиного податку(знаходиться на спрощеній системі оподаткування) він має право не видавати розрахунковий документ.

До відома підприємців! Відповідно до п.11 ст. 8 Закону України "Про захист прав споживачів" під час продажу товару ПРОДАВЕЦЬ ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ    ВИДАТИ СПОЖИВАЧЕВІ РОЗРАХУНКОВИЙ

ДОКУМЕНТ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу.

Тому, якщо ж підприємець і досі відмовляється видавати чек, в даному випадку слід самому покупцю замислитись над питанням, а чи зможе він потім (під час виявлення недоліку, обміну товару) пред’явити свої вимоги.

Сподіваємось, що наші рекомендації в якійсь мірі допоможуть Вам стати упевненим споживачем, дадуть змогу зробити правильний вибір, знайти вихід із складних ситуацій та захистити власні споживацькі права.